چگونگی تحلیل روندها با نواری از میانگین متحرکها: (Moving Average Ribbons)

چگونگی تحلیل روندها با نواری از میانگین متحرکها

چگونگی تحلیل روندها با نواری از میانگین متحرکها: (Moving Average Ribbons)

نوار میانگین متحرک از تعدادی از میانگین متحرک با دوره های مختلف تشکیل شده که روی نمودار قیمت ترسیم میشوند.

در نوار میانگین متحرکها بجای استفاده از یک یا دو میانگین متحرک، دسته ای از میانگین متحرکها (معمولا بین ۶ تا ۱۶ میانگین متحرک و حتی بیشتر) روی نمودار قیمت ترسیم می شود.

به نمودار زیر دقت کنید:

معامله گران می توانند قدرت یک روند را با توجه به شیب نوار میانگین متحرکها و همچنین محدوده های کلیدی حمایت و مقاومت را با توجه به عکس العمل کندلهای قیمت نسبت به نوار میانگین متحرکها بدست آورند.

چگونگی تنظیم یک نوار میانگین متحرک روی نمودار قیمت:

ممکن است این سوال پیش بیاید که چه تعداد از میانگین متحرک را باید در این نوار استفاده کرد؟ جواب این است که این موضوع واقعا بستگی به معامله گر دارد.

بعضی از معامله گران ۶ تا ۸ میانگین متحرک ساده (SMA) با اختلاف ۱۰ دوره ای مانند میانگین متحرکهای ۱۰،۲۰،۳۰،۴۰،۵۰،۶۰ روزه استفاده می کنند.

بعضی دیگر از معامله گران علاقمند به استفاده از ۱۶ میانگین متحرک ساده یا بیشتر، بین دوره های ۵۰ روزه تا ۲۰۰ روزه می باشند.

در نظر داشته باشید که هر چه میانگین متحرکهایی با دوره های طولانی تر استفاده شود، دید بهتری نسبت به روند کلی خواهیم داشت.

همچنین بسیاری از معامله گران علاقمند به استفاده از میانگین متحرکهای نمایی بجای میانگین متحرکهای ساده هستند.

نوار میانگین متحرکها با فاکتورهای زیر قابل تنظیم است:

۱-تغییر اعدادی که به عنوان دوره های زمانی در میانگین متحرکها مورد استفاده قرار میگیرد.

۲-تغییر نوع میانگین متحرک مورد استفاده از میانگین متحرک ساده به میانگین متحرک نمایی.

هر چه دوره مورد استفاده برای میانگین متحرکها کوچکتر باشد، نوار میانگین متحرکهای ترسیم شده حساسیت بیشتری نسبت به تغییرات قیمت خواهند داشت. میانگین متحرکها با دوره های زمانی بزرگتر (مانند ۲۰۰ روزه) حسایت کمتری نست به تغییرات قیمت دارند و دارای شیب ملایم تری هستند.

روش معامله با نوار میانگین متحرکها:

۱-دور شدن نوار میانگین متحرکها از یکدیگر سیگنالی مبنی بر احتمال اتمام روند فعلی می باشد.

زمانی که میانگین متحرکها شروع به باز شدن و دور شدن نسبت به یکدیگر می کنند، نشانه ای از انتهای حرکت قیمتی اخیر و سیگنال انتهای یک روند می باشد.

فرض کنید که میانگین متحرکها نسبت به هم خاصیت آهنربایی دارند و همدیگر را جذب می کنند و تمایلی به دور ماندن از یکدیگر برای مدت طولانی ندارند. بنابراین وقتی از هم دور می شوند میخواهند مجددا جذب یکدیگر شده و فاصله بین یکدیگر را کم کنند.

۲-نزدیک شدن نوار میانگین متحرکها به یکدیگر سیگنالی مبنی بر احتمال تغییر در روند فعلی می باشد.

زمانی که میانگین متحرکها شروع به جمع شدن و نزدیک شدن به یکدیگر می کنند، احتمالا تغییر جهت روند فعلی شروع شده است.

بعد از یک حرکت قوی قیمت به یک سمت، ملاحظه خواهید کرد که ابتدا میانگین متحرکهایی که دوره زمانی کوچکتر دارند به هم نزدیک می شوند. سپس میانگین متحرکهایی که دوره زمانی بلندتر دارند کم کم به یکدیگر نزدیک می شوند.

۳-نوار میانگین متحرکهای موازی سیگنالی مبنی بر یک روند قوی می باشد.

زمانی که نوار میانگین متحرکها با فاصله های مساوی از یکدیگر و بصورت تقریبا موازی با هم قرار گرفته اند، نشان از قدرت روند فعلی می باشد.

در این حالت می توان گفت که تمام میانگین متحرکها اتفاق نظر دارند و با هم در حرکت هستند.

به فاصله بین میانگین متحرکها دقت داشته باشید:

بعضی از معامله گران به اشتباه فقط به تقاطع میانگین متحرکها و عبور آنها از یکدیگر توجه دارند.

در عین حال که باید عبور میانگین متحرکهای کوتاه مدت از روی میانگین متحرکهای بلند مدت را زیر نظر داشته باشیم، می بایست فاصله بین میانگین متحرکها را هم زیر نظر بگیریم.

در نظر داشته باشید که موقعیت میانگین متحرکهای کوتاه مدت نسبت به میانگین متحرکهای بلند مدت نشان از جهت روند می باشد، (صعودی، بدون روند، نزولی) و فاصله بین میانگین متحرکها نشان از قدرت یک روند می باشد. (ضعیف، بدون روند، قوی)

مثالی از نوار میانگین متحرکها:

به نمودار یک ساعته GBPUSD‌ در زیر دقت کنید:

آیا ملاحظه می کنید که عکس العمل نوار میانگین متحرکها نسبت به تغییر روند چگونه است؟

در چارت بالا، با نگاه به میانگین متحرکها به راحتی می توانید روندهای صعودی و نزولی را با عبور میانگین متحرکها از روی یکدیگر تشخیص دهید.

منبسط یا باز شدن نوار میانگین متحرکها از یکدیگر یا به عبارتی زیاد شدن فاصله بین آنها نشان از به انتها رسیدن روند فعلی می باشد.

منقبض یا بسته شدن نوار میانگین متحرکها نسبت به یکدیگر یا به عبارتی کم شدن فاصله بین آنها نشان از شروع یک روند جدید می باشد.

آموزشآموزش تحلیل تکنیکال

Moving Average Ribbonsریبون میانگین متحرکنوار میانگین متحرکها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *