سیگنال فارکس به روش پرایس اکشن


سیگنال خرید و فروش فارکس (پرایس اکشن، ساده و سودآور):

سیگنالهای خرید و فروش در بازار فارکس را میتوان به ۶ سیگنال تقسیم کرد که ۳ سیگنال شامل الگوهای شمعی (candlestick patterns) و ۳ سیگنال شامل الگوهای نمودار قیمت (chart patterns) میشود.

احتمالا متوجه شده اید که ما نگاهی ساده به نمودار قیمت داریم، و البته این سادگی به معنی نامعتبر بودن آن نیست.

در حقیقت روش خرید و فروشی که در زیر توضیح داده خواهد شد، از الگوهای پرسود در بازار فارکس می باشد که حاصل بیش از یک دهه تجربه در این بازار می باشد.

امیدواریم که به یادگیری این روش علاقمند شده باشید. و اما آموزش فارکس به سبک پرایس اکشن این روش معامله رو با هم بررسی می کنیم:

الف) سیگنال های خرید و فروش بر اساس کندل استیک:

در این روش ۳ نوع الگوی کندل استیک وجود دارد که شامل pin bar، engulfing bar  و inside bar می باشد.

درحالیکه pin bar قابل معامله در تایم فریمهای ۴ ساعته و روزانه می باشد، هر دو الگویbar  engulfing و inside bar بیشتر در تایم فریمهای روزانه و بالاتر تاثیرگذارهستند و درصورتیکه در تایم فریمهای پایین تر از روزانه استفاده شوند گمراه کننده خواهند بود.

حالا این ۳ الگوی کندل استیک را دقیق تر بررسی می کنیم:

Pin bar:

این نوع از کندلها دارای سایه بالا و پایین بلند هستند که در مواقعی که این سایه ها از خطوط حمایت یا مقاومت رد می شوند این الگو معتبر می شود.

در نظر داشته باشید که قسمت آخر جمله ی بالا بسیار اهمیت دارد، بدین معنی که بدون وجود یک خط حمایت یا مقاومت کلیدی نزدیک کندل، این نوع کندل بی معنی خواهد بود.

در زیر نمونه ای از پین بار نزولی (bearish pin bar) روی چارت AUDUSD در تایم فریم روزانه می باشد:

دقت کنید که بعد از بسته شدن قیمت در زیر سطح کلیدی، این جفت ارز یک پین بار نزولی (bearish pin bar) بعد از تست مجدد سطح به عنوان مقاومت تشکیل داده است که در صورت ورود به معامله فروش در ظرف ۴۸ ساعت سود بسیار خوبی حاصل شده است.

Engulfing bar:

کندل پوششی (Engulfing bar)‌ یک الگوی برگشتی می باشد که اغلب نشانه ای از خستگی خریداران و فروشندگان می باشد. همانطور که از نامش پیداست، این کندل بطور کامل کندل قبل از خود را پوشش می دهد.

یک نکته مهم در استفاده از این سیگنال این است که دقت شود که فقط الگوی پوششی در تایم فریمهای روزانه و بالاتر معتبر می باشد. هر سیگنالی در چارتهای بین روزی نامعتبر و احتمال بروز خطا را افزایش می دهد.

نکته مهم بعدی این است که این الگو باید در نقاط بالا یا پایین نوسانهای قیمتی (swing high or swing low) تشکیل شود. در غیر این صورت این سیگنال تاثیر کمتری در تغییر روند خواهد داشت.

در زیر مثالی از کندل پوششی در نمودار روزانه AUDUSD ‌آورده شده است:

ملاحظه کنید که این کندل پوششی در بالای یک نوسان (swing high)‌ و در برخورد با یک روند مقاومت ماهانه تشکیل شده است.

Inside bar:

این الگو شامل کندلیست که داخل کندل قبلی با (احتساب سایه ها) تشکیل می شود.

دقت داشته باشید که این الگو در تایم فریم روزانه تشکیل شده باشد. تشکیل این الگو در هر تایم فریمی پایین تر از روزانه، بسیار گمراه کننده خواهد بود.

در زیر تعداد ۳ اینساید بار صعودی روی جفت ارز USDJPY روزانه تشکیل شده است:

نکته کلیدی این است که این الگو را باید در جفت ارز دارای روند جستجو کنید. همچنین باید به محل قرارگیری خطوط حمایت و مقاومت پیش از ورود به ترید دقت داشته باشید.

ب) سیگنال های خرید و فروش بر اساس الگوهای چارت:

حالا که ۳ نوع الگوی کندل استیک بررسی شد، نوبت به بررسی ۳ نوع الگوی چارت می باشد. این الگوها شامل سر و شانه ها (head & shoulders)، کانالها (channels) و کنجها (wedges) می باشند.

همانطور که از اسامی پیداست این الگوها در طول زمان روی نمودار قیمت ایجاد شده و شامل تعدادی از کندل استیکها می شوند. در حقیقت بسیاری از الگوهای تکنیکالی که استفاده میکنیم هفته ها، ماه ها و یا حتی سالها برای تشکیل آنها طول میکشد. خبر خوب اینکه نیازی نیست ما ماهها و سالها برای یک ترید منتظر بمانیم، با زیر نظر گرفتن تعدادی از جفت ارزها تقریبا همیشه فرصت برای ترید کردن وجود دارد.

Head and Shoulders (and inverse):

وقتی صحبت از سودآوری می شود الگوی سر و شانه در بالای لیست قرار میگیرد. این الگو معمولا بعد از روندها شکل میگیرد و نشان از خستگی خریداران است.

الگوی سر و شانه ی برعکس هم نشان از وجود پتانسیل بازگشت روند می باشد ولی در یک روند نزولی و نشان از خستگی فروشندگان می باشد.

در زیر یک الگوی سر و شانه را روی جفت ارز NZDJPY در تایم فریم هفتگی ملاحظه می کنید که در طول چندین ماه تشکیل شده است.

در چارت بالا تغییر روند NZDJPY سود بالای ۱۲۰۰ پیپ را ایجاد کرده است.

لازم به ذکر است که حد سود در این الگو بعد از شکسته شدن خط گردن (neckline)‌ به اندازه ی فاصله خط گردن تا بالای سر (head)‌ می باشد.

Channels (ascending and descending):

کانالها بیشتر از آنچه معمولا تریدرها فکر می کنند رخ می دهند. این الگوها معمولا بعد از یک حرکت سریع قیمت به سمت بالا یا پایین تشکیل می شوند، که در این صورت به آنها پرچمهای صعودی یا نزولی (bull and bear flags) نیز می گویند.

کانالها  بهترین راه برای تشخیص دوره ی تثبیت قیمت (consolidation) می باشند که فرصت مناسبی برای ترید بعد از شکسته شدن الگو  (breakout)‌ایجاد می کنند.

در زیر مثالی از کانال صعودی روی نمودار قیمت NZDUSD روزانه آورده شده است:

توجه کنید که این کانال صعودی بعد از یک روند نزولی تشکیل شده است. بنابراین می توان آن را یک پرچم نزولی (bear flag) نامید که اغلب نشان از ادامه روند قبل از الگو را دارد.

کانالها گاهی خود نشان از یک روند طولانی هستند، مانند کانال صعودی زیر در نمودار قیمت ماهانه NZDJPY:

در این حالت بجای انتظار برای ورود به ترید بعد از شکسته شدن الگو، می توان امکان ترید در محدوده بالا و پایین کانال را بررسی کرد.

Wedges (narrowing and broadening):

کنجها نیز مانند کانالها معمولا در زمانهای تثبیت قیمت شکل میگیرند. اما تفاوت آنها در شکل ظاهری آنهاست.

دو چارت زیر اختلاف بین کنجهای باریک شونده و پهن شونده را نشان می دهد.

چارت زیر یک کنج باریک شونده روی چارت ۴ ساعته  GBPJPY‌را نشان می دهد.

همانطور که از نامش پیداست، کنج باریک شونده وقتی تشکیل می شود که نمودار قیمت بوسیله خطوط حمایت و مقاومت فشرده می شود.

حالا یک مثال از کنج پهن شونده را در نمودار ۴ ساعته GBPJPY ملاحظه کنید:

دقت کنید که چطور بر خلاف کنج باریک شونده در مثال قبلی، نمودار قیمت بین خطوط مقاومت و حمایت پهن می شود.

در مقاله ای جداگانه درباره الگوهای کنج افزایشی و کاهشی نیز توضیح داده ایم که می توانید آنرا نیز مطالعه بفرمایید.

سخن آخر:

اگر شما به روش معاملاتی پرایس اکشن آشنا نمی باشید و یا می خواهید ابزار دیگری به روش معاملاتی خود اضافه کنید، الگوهای بالا برای شروع بسیار مناسب می باشند، هر کدام ساده و در عین حال سود ده.

پیشنهاد ما این است که هر ۶ الگو را به خاطر بسپارید و مسلط باشید.

تیم فارکس فارم در کنار شماست. با ما در تماس باشید.

آموزشپرایس اکشن

پرایس اکشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *