باندهای بولینگر (Bollinger Band)

آموزش اندیکاتور Bollinger Band

باندهای بولینگر (Bollinger Band)

باندهای بولینگر اندیکاتوریست که اولین بار توسط جان بولینگر بوجود آمد. این اندیکاتور برای اندازه گیری نوسانات بازار (market’s volatility) کاربرد دارد و شرایط اشباع خرید (overbought) و اشباع فروش (oversold) را نشان می دهد.

در واقع این ابزار نشان می دهد که بازار آرام است یا پرهیجان. وقتی بازار آرام است باندهای بولینگر منقبض و وقتی بازار پرهیجان است باندها از هم باز و منبسط می شوند.

به چارت زیر دقت کنید. ملاحظه می کنید که باندهای بولینگر بصورت کانالیست که روی نمودار قیمت قرار می گیرد.

در تصویر بالا ملاحظه می کنید که وقتی بازار آرام است، باندها به هم نزدیک می شوند و در زمان صعود بازار، باندها از هم دور شدند.

باندهای بالا و پایین معیاری برای اندازه گیری نوسانات بازار (volatility) هستند، به عبارت دیگر درجه تغییر قیمت با گذشت زمان را نشان می دهند.

باندهای بولینگر چیست؟

این باندها از ۳ منحنی تشکیل شده اند:

  1. باند بالایی
  2. باند وسط
  3. باند پایینی

خط وسط در حقیقت یک میانگین متحرک ساده (simple moving average) می باشد و در اکثر برنامه ها مانند متاتریدرمقدار پیش فرض این اندیکاتور ۲۰ می باشد (۲۰-period) ، که برای بیشتر تریدرها مناسب است. البته بعد از کسب مقداری تجربه می توانید از اعداد دیگری به عنوان میانگین متحرک استفاده کنید.

فاصله بین باندهای بالایی و پایینی نشان دهنده انحراف معیار (standard deviation) از منحنی وسط (میانگین متحرک) می باشد و مقدار پیش فرض در نرم افزارها  برای انحراف معیار ۲ می باشد.

اگر مقدار انحراف معیار باندهای بالا و پایین ۱ باشد، بدین معنیست که حدود ۶۸ درصد از حرکات اخیر قیمت در بین باندهای بالا و پایین می باشد.

اگر مقدار انحراف معیار باندهای بالا و پایین ۲ باشد، بدین معنیست که ۹۵ درصد از حرکات اخیر قیمت در بین باندهای بالا و پایین می باشد.

به تصویر زیر دقت کنید:

ملاحظه می کنید که با استفاده از مقادیر بالاتری از انحراف معیار، بیشتر نمودار قیمت در داخل کانال باندهای بولینگر قرار می گیرد.

نوسان قیمت بین باندهای بولینگر:

نکته مهم در استفاده از باندهای بولینگر این است که نمودار قیمت تمایل به بازگشت به وسط باندها دارد.

با نگاه به نمودار زیر آیا می توانید حدس بزنید که مسیر قیمت به کدام سمت خواهد بود؟

اگر پاسخ شما به سمت پایین بوده، کاملا درست است. همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می کنید قیمت به سمت وسط باندها حرکت کرده است.

علت این بازگشتهای قیمت بعد از برخورد به باندهای بالا و پایین این است که باندهای بولینگر به عنوان سطوح حمایت و مقاومت متحرک عمل می کنند. هر چه تایم فریم بالاتر باشد، باندهای بالا و پایین بولینگر، حمایت و مقاومت قوی تری خواهند بود.

استراتژی استفاده از بازگشت قیمت بعد از برخورد با باندها در بازارهای بدون روند بسیار پرکاربرد است. بنابراین باید عرض باندها را زیر نظر داشته باشیم و زمانیکه باندها در حال باز شدن هستند نباید با این استراتژی وارد معامله شد. زیرا در این حالت قیمت در یک محدوده مشخص نوسان نخواهد کرد و وارد یک روند خواهد شد. در عوض زمانیکه باندها فاصله نسبتا ثابتی دارند، می توان از استراتژی نوسان بولینگر استفاده کرد.

حال به بررسی استفاده از باندهای بولینگر در بازارهای رونددار می پردازیم.

انقباض باندهای بولینگر:

زمانیکه باندهای بولینگر منقبض می شوند، نشان از شروع احتمالی یک روند می باشد. اگر کندل شروع به عبور از باند بالایی کند، معمولا روند قیمت به سمت بالا و اگر کندل شروع به عبور از باند پایینی کند، معمولا روند قیمت به سمت پایین خواهد بود.

به تصویر بالا دقت کنید. مشاهده می کنید که باندهای بولینگر در حال انقباض هستند و کندل قیمت شروع به شکستن باند بالایی کرده است. نمودار قیمت به کدام سمت حرکت خواهد کرد؟

اگر جواب شما به سمت بالا بوده، کاملا صحیح است.

این استراتژی برای تشخیص و شکار روند کاربرد دارد.  البته باندهای بولینگر کاربردهای دیگری نیز دارند، اما استراتژیهای نوسان قیمت بین باندها و شکست باندها در شروع روند، دو استراتژی معمول این اندیکاتور می باشند.

حال که با مفاهیم این ایندیکاتور آشنا شدید،  این اندیکاتور را به چارت خود اضافه کنید و عکس العمل کندلها نسبت به هر سه باند بولینگر را ملاحظه کنید. بعد  از تسلط به استراتژیهای مرتبط با این اندیکاتور، می توانید پارامترهای آن را تغییر دهید.

برای مشاهده لیست مقالات آموزشی در مورد اندیکاتورهای فارکس و کاربرد آنها در تحلیل تکنیکال می توانید به لینک آرشیو آموزش های اندیکاتور ها مراجعه کنید. ⬅️ آموزش اندیکاتور های فارکس

آموزشآموزش تحلیل تکنیکالاندیکاتور فارکس

Bollinger Bandباندهای بولینگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *