اندیکاتور MACD

کلمه MACD مخفف Moving Average Convergence Divergence به معنی همگرایی واگرایی میانگین متحرک می باشد. این اندیکاتور ابزاری برای تشخیص یک روند صعودی یا نزولی می باشد.

درتنظیمات اندیکاتور MACD معمولا از ۳ عدد استفاده می شود.

اولین عدد برای محاسبه میانگین متحرک سریع در این اندیکاتور می باشد.

دومین عدد برای محاسبه میانگین متحرک کندتر در این اندیکاتور می باشد.

و سومین عدد بصورت نمودار میله ای میانگین متحرکی است که از اختلاف دو میانگین متحرک سریع و کند حاصل می شود.

به عنوان مثال، اگر در پارامترهای MACD سه عدد ۱۲،۲۶،۹ را مشاهده می کنید (که معمولا این اعداد پیش فرض این اندیکاتور در اکثر برنامه ها مانند متاتریدر می باشد)، به روش زیر تفسیر می شوند:

عدد ۱۲ نشان دهنده ۱۲ دوره از میانگین متحرک سریع می باشد.

عدد ۲۶ نشان دهنده ۲۶ دوره از میانگین متحرک کند می باشد.

عدد ۹ مربوط به اختلاف این دو میانگین متحرک مربوط به ۹ دوره قبل می باشد که با خطوط عمودی مشخص می شود و هیستوگرام نامیده می شود. (خطوط سبز رنگ در تصویر بالا)

یک موردی که در اندیکاتور MACD به اشتباه تفسیر می شود این است که دو خطی که ترسیم می شود میانگین متحرک قیمت نیستند، بلکه میانگین متحرکی هستند که از اختلاف دو میانگین متحرک بدست می آیند. در مثال بالا، میانگین متحرک سریع از اختلاف میانگین متحرک پریودهای ۱۲ و ۲۶ بدست می آید. میانگین متحرک کند در حقیقت میانگین ۹ پریودی از میانگین متحرک سریع می باشد. و هیستوگرام نیز از اختلاف میانگین متحرکهای سریع و کند بدست می آید.

با دقت در این اندیکاتور متوجه می شوید که وقتی دو میانگین متحرک سریع و کند از هم فاصله می گیرند، هیستوگرام بزرگتر می شود که به آن واگرایی MACD می گویند، به این دلیل که میانگین متحرک سریع از میانگین متحرک کند واگرا می شود یعنی فاصله می گیرد.

وقتی میانگین متحرکها به هم نزدیک می شوند، هیستوگرام کوچک می شود که به آن همگرایی گویند زیرا که میانگین متحرک سریع نسبت به میانگین متحرک کند همگرا می شود یعنی به آن نزدیک می شود.

حال متوجه می شوید که چرا نام این اندیکاتور میانگین متحرک همگرایی واگرایی می باشد. (Moving Average Convergence Divergence)

حالا که با این اندیکاتور آشنا شدیم، ببینیم چه کمکی در تحلیل ما می کند.

برای دریافت مقالات آموزشی بیشتر به بخش آموزش تحلیل تکنیکال مراجعه کنید.

چگونگی ترید با MACD:

به دلیل وجود دو میانگین متحرک با سرعتهای مختلف، میانگین متحرک سریعتر عکس العمل سریع تری نسبت به قیمت دارد. وقتی روندی شکل می گیرد، میانگین متحرک سریعتر اول عکس العمل نشان می دهد و از روی منحنی میانگین متحرک کندتر عبور می کند.

وقتی این تقاطع شکل گرفت، میانگین متحرک سریع شروع به واگرا شدن (دور شدن) از میانگین متحرک کندتر می کند، که این می تواند نشانی از شروع روند جدید باشد.

در نمودار بالا مشاهده می کنید که میانگین متحرک سریع به سمت پایین میانگین متحرک کند را قطع کرد و هشدار روند نزولی را داد.

ملاحظه کنید که در لحظه تقاطع میانگین متحرکها، هیستوگرام ناپدید می شود. به این علت که اختلاف میانگین متحرکها در این لحظه صفر می شود و وقتی روند نزولی شروع شد، میانگین متحرک سریع نسبت به میانگین متحرک کند واگرا شد و هیستوگرام بزرگتر شد که نشان از روند نزولی قوی می باشد.

به یک مثال دیگر توجه کنید:

در نمودار EURUSD یک ساعته بالا، میانگین متحرک سریع به سمت بالا میانگین متحرک کند را قطع کرد و در آن لحظه هیستوگرام صفر شد. این نشان دهنده این است که پتانسیل تغییر روند فراهم شده است و احتمال صعود وجود دارد. و از آن لحظه نمودار EURUSD به سمت بالا تغییر مسیر داد. تصور کنید که اگر با همین اندیکاتور وارد پوزیشن خرید شده بودید حدود ۲۰۰ پیپ سود کسب می شد!

البته MACD یک نقطه منفی هم دارد. میانگین متحرکها ذاتا نسبت به قیمت تاخیر دارند، به دلیل اینکه میانگینی از قیمتهای گذشته هستند.

بنابراین با توجه به اینکه MACD تشکیل شده از میانگین متحرکهایی که از میانگین متحرکهای دیگر بدست آمده، می توان انتظار داشت که در تشخیص روند کمی تاخیر داشته باشد. البته در نظر داشته باشید که MACD هنوز یک ابزار محبوب در بین معامله گران می باشد. البته برای انجام معاملات و یا تحلیل تکنیکال حتمال از چند ابزار استفاده کنید. در آموزش های بعدی اندیکاتور استوکاستیک را نیز بررسی خواهیم کرد.

برای مشاهده لیست مقالات آموزشی در مورد اندیکاتورهای فارکس و کاربرد آنها در تحلیل تکنیکال می توانید به لینک آرشیو آموزش های اندیکاتور ها مراجعه کنید. ⬅️ آموزش اندیکاتور های فارکس

آموزشآموزش تحلیل تکنیکالاندیکاتور فارکس

MACDاندیکاتور مکدیاندیکاتور همگرایی واگرایی میانگین متحرک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *