الگوی سر و شانه برعکس (Inverse head and shoulder)


الگوی سر و شانه برعکس (Inverse head and shoulder):

برخلاف الگوی سر و شانه، الگوی سر و شانه برعکس بعد از یک روند نزولی اتفاق می افتد و نشانه ای از خستگی فروشندگان است که فرصتهای معاملاتی خرید را ایجاد می کند.

در زیر مشخصات این الگو را بررسی میکنیم:

تصویر بالا ۵ ویژگی این الگو را نشان می دهد:

۱-روند نزولی

۲-شانه ی اول

۳-خط گردن

۴-سر

۵-شانه ی دوم

الگوی سر و شانه برعکس با یک روند نزولی شروع می شود و چگونگی عملکرد آن دقیقا برعکس الگوی سر و شانه است. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله الگوی سر و شانه را مطالعه نمایید.

تایید الگو و ورود به معامله:

ناحیه ای که بسیاری از معامله گران به اشتباه وارد معامله می شوند زمانیست که شانه ی دوم در حال تشکیل شدن است. زیراکه هنوز الگو تایید نشده است و قیمت بالای خط گردن بسته نشده است. حال سوال این است که بسته شدن قیمت بالای خط گردن در کدام تایم فر یم سیگنالی برای ورود به معامله است؟

جواب این است که تایم فریمی مناسب است که قیمت در کلیه نقاط الگو زیر خط گردن بسته شده باشد و فقط خط گردن تست شده باشد ولی شکسته نشده باشد، و در نهایت فقط بعد از تشکیل شانه ی دوم، الگو شکسته شود. به تصویر زیر دقت کنید:

در تصویر بالا ملاحظه می کنید که چگونه قیمت بالای خط گردن هدایت و الگو کامل شده که این سیگنالی برای ورود به معامله است.

نکته: شکسته شدن خط گردن فقط با بسته شدن قیمت بالای آن تایید می شود. پس اگر به عنوان مثال در تایم فریم ۴ ساعته الگوی سر و شانه برعکس را مشاهده کردید، باید منتظر باشید که در همان تایم فریم خط گردن شکسته شود تا فرصت ورود به معامله فراهم شود.

الگوی سر و شانه برعکس در نمودار قیمت:

حال که با شکل این الگو آشنا شدیم، نمونه ای از این الگو را در نمودار قیمت مورد بررسی قرار می دهیم:

نمودار AUDUSD در بالا یک الگوی سر و شانه برعکس را نشان می دهد که در تایم فریم ۴ ساعته تشکیل شده است. ملاحظه می کنید که سر و شانه ها و خط گردن در این نمودار به وضوح قابل تشخیص است.

مشاهده می کنید که قیمت در اولین شانه پایین تر از شانه ی دوم می باشد و باید در نظر داشت که لازم نیست که هر دو شانه دقیقا با هم برابر باشند.

حال حدس بزنید که در چه نقطه ای از نمودار میتوان وارد معامله ی خرید شد؟

با دقت در نمودار متوجه می شویم که اولین کندلی که بالای خط گردن بسته شده است می تواند محل مناسبی برای ورود به معامله ی خرید باشد.

چگونگی معامله بر اساس الگوی سر و شانه ی برعکس:

مانند الگوی سر و شانه دو دیدگاه برای ورود به معامله با الگوی سر و شانه ی برعکس وجود دارد:

یکی اینکه با یک فرمان buy stop به محض عبور قیمت از خط گردن وارد معامل شویم. دلیل این دیدگاه این است که به محض عبور بتوان وارد شد و حداکثر سود را بدست آورد. اما اشکال این دیدگاه این است که این احتمال وجود دارد که false break را تجربه کنیم. یعنی اینکه امکان این وجود دارد که قیمت بالای خط گردن برود ولی  در نهایت به زیر خط گردن بسته شود و به روند نزولی ادامه دهد که در این صورت متحمل ضرر خواهیم شد.

و اما دیدگاه دوم این است که منتظر بمانیم تا قیمت بالای خط گردن بسته شود. با این کار احتمال وجود false break و ایجاد ضرر بسیار کاهش می یابد.

دیدگاه دوم یعنی انتظار بسته شدن قیمت بالای خط گردن، خود به دو دسته تقسیم می شود. نمودار زیر هر دو دسته را نشان می دهد:

گزینه اول ورود به معامله به محض بسته شدن قیمت بالای خط گردن می باشد. دومین گزینه که به نظر ما مناسب تر هم هست، ورود به معامله بعد از تست مجدد خط گردن به عنوان خط ساپورت جدید می باشد. (نکته: خطوط مقاومت وقتی شکسته شوند به حمایت تبدیل می شوند و برعکس)

هدفهای قیمت در این الگو:

برای بدست آوردن حد سود در این الگو بهتر است به خطوط مقاومت پیش روی قیمت دقت کنید و از مقاومتهای کلیدی به عنوان حد سود استفاده کنید.

گزینه دوم در تعیین حد سود این است که دورترین فاصله قیمت از خط گردن تا انتهای سر را پیدا کرده و همین فاصله را از نقطه شکسته شدن خط گردن اعمال کنید.

به نمودار زیر دقت کنید:

در نمودار بالا ملاحظه می کنید که فاصله از سر تا خط گردن ۱۷۵ پیپ می باشد. با دانستن این فاصله، حد سود را به مقدار ۱۷۵ پیپ بالای خط گردن قرار می دهیم.

با وجود اینکه محاسبه حد سود به این روش دقیق می باشد ولی بهتر است از این روش به تنهایی استفاده نکنید و به خطوط حمایت و مقاومتهای کلیدی هم دقت داشته باشید.

تیم فارکس فارم در کنار شماست. با ما در تماس باشید.

آموزشپرایس اکشن

candlesticksinverse head shoulder patternالگوی سر و شانه برعکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *