الگوهای کنج افزایشی و کاهشی (Rising and Falling Wedge)


الگوهای کنج افزایشی و کاهشی (Rising & Falling Wedge Patterns):

از بین کلیه الگوهای برگشتی مورد استفاده در بازار فارکس و تحلیل تکنیکال ، الگوهای کنج افزایشی و کاهشی بسیار پرکاربرد هستند. مساله جالب در خصوص این الگوها این است که تشخیص سطوح قیمت مناسب برای ورود به معامله با این الگوها بسیار ساده است. این مساله کار را برای معامله گرانی که بر اساس حرکات و عملکرد قیمت ( پرایس اکشن price action) وارد معامله می شوند، بسیار آسان می کند.

حالا کمی در مورد ویژگیهای این الگوها صحبت کنیم. الگوهای کنج افزایشی و کاهشی (Rising & Falling Wedge Patterns) بصورت گستره در تحلیل تکنیکال کارامد و قابل اعتماد هستند.

ویژگیهای یک الگوی کنج:

ماهیت الگوهای کنج صعودی و نزولی با استراتژیهایی که برای ورود به معاملات بر اساس شکست خط ترند مورد استفاده قرار می گیرد، یکسان است. اما چون این الگوها مسیر قیمت بعد از شکست خط روند را پیش بینی می کنند، لازم است بطور مشخص مورد بررسی قرار گیرند.

اولین نکته قابل توجه این است که الگوهای کنج اغلب نشان از تغییر روند در بازار هستند و در دوره های تثبیت قیمت ایجاد می شوند.

با توجه به اینکه این الگوها می توانند در هر یک از تایم فریمهای روزانه، ماهانه و یا سالانه تشکیل شوند،‌ به عنوان یک قاعده کلی باید در نظر داشته باشیم که هر چه طول مدت تشکیل این الگوها طولانی تر باشد، می توان اطمینان بیشتری به روند ایجاد شده بعد از شکسته شدن این الگو داشت.

همانطور که از نامشان پیداست، کنج افزایشی (rising wedge) شیب صعودی دارد و اغلب یک سقف قیمت تشکیل می دهد که با شکسته شدن الگو، روند به سمت نزولی شدن تغییر جهت خواهد داد.

به شکل الگوی کنج صعودی زیر توجه کنید:

دقت کنید که چطور الگوی کنج صعودی در زمانی ایجاد می شود که نمودار قیمت در حال تشکیل higher high و higher low می باشد. تمامی این قله های قیمت (highs) باید تقریبا در یک خط باشند تا بتوان بوسیله خط روندی به یکدیگر متصل کرد. همین موضوع باید در خصوص دره های قیمت (lows) مشاهده شود.

کنج نزولی دقیقا برعکس کنج صعودی می باشد که در این حالت فروشنده ها تحت کنترل قرار میگیرند و نمودار قیمت (lower highs) و (lower lows) ایجاد می کند. بدین معنی که الگو متمایل به شکسته شدن به سمت بالا می باشد.

به شکل الگوی کنج نزولی زیر توجه کنید:

در تصویر بالا، دوره ای از تثبیت قیمت قابل مشاهده است که فروشندگان تحت کنترل قرار گرفتند. این موضوع با مشاهده lower high ها  و lower low ها قابل تشخیص است.

دقت کنید که چطور قله های قیمت و دره های قیمت در یک خط ترند قرار گرفته اند. در صورتیکه امکان رسم خطوط روند بین قله ها و دره ها وجود نداشته باشد الگوی کنج معتبری نخواهیم داشت.

نکته بسیار مهم در تشکیل این الگو این است که نمودار قیمت حداقل در ۳ نقطه با دو خط روند بالا و پایین کنج  تماس داشته باشد. به عبارت دیگر نمودار باید خطوط روند بالا و پایین کنج را حداقل ۳ بار قبل از شکستن الگو تست کرده باشد،‌ در غیر این صورت این الگو معتبر نخواهد بود.

ورود به معامله با شکسته شدن الگو:

شرایط ورود به معامله در زمان شکسته شدن الگوی کنج مشابه روشهای معامله بر اساس شکست خط روند می باشد.

به عنوان یک قاعده کلی در خصوص ورود به معاملات شکست خطوط روند، باید گفت که تایم فریمهای بالا اعتبار بالاتری دارند و در این الگوها ما بسته شدن کندلهای ۴ ساعته و روزانه را برای ورود به معامله توصیه میکنیم.

حال بیاییم تمرکز بیشتری روی چگونگی ورود به معامله در این الگوها داشته باشیم.

ابتدا الگوی کنج صعودی (rising wedge)‌ را بررسی می کنیم.

در تصویر بالا دقت کنید که در انتظار شکسته شدن الگو به زیر خط روند حمایتی هستیم. بسته شدن قیمت زیر خط حمایت الگو این موضوع را تایید می کند ولی برای ورود به معامله ی فروش باید در انتظار تست مجدد خط حمایت الگوی کنج که بعد از شکست آن به خط مقاومت تبدیل شده باشیم. (منظور از تست خط روند در اینجا صعود مجدد قیمت و لمس خط مقاومت و برگشت مجدد قیمت به سمت نزولی شدن است)

حالا این سوال پیش می آید که چرا تست مجدد خط روند باید رخ دهد!

جواب بسیار ساده است. تست مجدد خط روند، نسبت سود به ریسک (risk to reward ratio) مناسب تری را برای معامله گر فراهم می کند.

در خصوص الگوی کنج نزولی نیز کلیه موارد بالا صادق است، با این اختلاف که در الگوی کنج نزولی باید منتظر بسته شدن قیمت در بالای خط مقاومت کنج و سپس در انتظار تست مجدد این خط مقاومت به عنوان یک خط روند حمایتی باشیم.

در تصویر بالا دقت کنید که چطور باید منتظر شکست خط مقاومت بالای الگوی کنج برای تصمیم به ورود به معامله خرید باشیم که البته همانطور که قبلا گفته شد می بایست در انتظار تست مجدد خط روند مقاومتی شکسته شده که حالا به عنوان حمایت عمل میکند باشیم.

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که علی رغم شکستهای خطوط روندی که در تصاویر بالا نمایش داده شده که قیمت در جهت مخالفت کنج حرکت کرده و سپس بازگشته و خط روند را تست می کند، ‌گاهی تست خط روند دقیقا در کندل بعد از شکست خط روند رخ می دهد. همچنین بهتر است قبل از ورود به معامله در انتظار تشکیل عکس العمل قیمتی (price action) در قالب کندل پین بار (pin bar) باشیم که در این صورت درصد موفقیت ما را در تشخیص نقطه ورود به معامله بالا می برد.

تعیین حد ضرر در این الگوها:

تا اینجا بررسی کردیم که چطور الگوهای کنج صعودی و نزولی را تشخیص دهیم، چطور شکسته شدن الگو را متوجه شویم و چطور به دنبال نقطه ورود به معامله باشیم. در زیر دو استراتژی تعیین حد ضرر (stop loss) برای مدیریت ریسک را بررسی می کنیم.

یکی از معمول ترین حالت قرار دادن حد ضرر در معاملات کنج صعودی در تصویر زیر نمایش داده شده است:

در تصویر بالا دقت کنید که حد ضرر در چه محدوده ای قرار داده شده است و در صورتیکه قیمت با حد ضرر ما برخورد کند به این معنیست که بازار سقف جدید قیمتی ایجاد کرده و بنابراین از این معامله با ضرر خارج خواهیم شد.

حتما متوجه شده اید که حد ضرر در الگوی کنج نزولی بسیار شبیه به کنج صعودی می باشد. به تصویر زیر دقت کنید.

در تصویر بالا نیز مشاهده می کنید که اگر قیمت با حد ضرر ما برخورد کند به این معنیست که بازار کف جدید قیمتی تشکیل داده و بنابراین از این معامله با ضرر خارج می شویم.

استراتژی دوم برای تعیین حد ضرر زمانیست که وقتی قیمت خط روند را تست می کند با یک عکس العمل قیمتی صعودی یا نزولی (price action)‌ مثل یک pin bar‌ مواجه شویم که در این صورت حد ضرر را کمی بعد از سایه ی پین بار می گذاریم. به تصویر زیر دقت کنید:

همانطور که در تصویر بالا ملاحظه می کنید یک پین بار نزولی (bearish pin bar) بعد از تست خط روند ایجاد شده است که می تواند نشانه ای برای ورود به معامله باشد.

تعیین حد سود در این الگوها:

تعیین حد سود (take profit) در هر دو الگوی کنج صعودی و نزولی بسیار ساده است. زیرا این الگوها به شکل پلکان صعودی و نزولی می باشند و تشخیص higher high ها و higher low ها در کنجهای صعودی و نیز lower high‌ ها و lower low ها در کنجهای نزولی  بر روی نمودار قیمت به سهولت امکانپذیر است.

در ابتدا نگاهی به الگوی کنج صعودی بیاندازیم:

با نگاهی به تصویر متوجه می شوید که چطور به سادگی نقاط ساپورت مشخص شده اند. این نقاط ایده ی بسیار خوبی برای تعیین حد سود معاملات فروش در کنج صعودی را می دهند.

همین شرایط برای الگوی کنج نزولی هم صدق می کند و قله های قیمت به عنوان مقاومت، محدوده های مناسبی برای تعیین حد سود هستند.

البته باید در نظر داشت که با اینکه قله ها و دره ها در الگوهای کنج نقاط خوبی به عنوان سطوح حمایت و مقاومت و تعیین حد سود و ضرر هستند، اما هر الگو در هر نمودار قیمت ماهیت منحصر به فردی دارد و ممکن است سطوح حمایت و مقاومت مهم تری در بین این قله ها و دره ها وجود داشته باشد که نباید از آنها غافل بود.

وجود یک الگو در الگویی دیگر:

در اینجا میخواهیم یک مورد بسیار جالب را بررسی کنیم و آن احتمال تشکیل یک الگوی دیگر در الگوهای کنج می باشد. الگوی مورد بحث ما، الگوی سر و گردن (head & shoulder) در کنج صعودی و یا الگوی سر و گردن برعکس (inverse head & shoulder) در کنج نزولی می باشد.

اغلب بعد از شکسته شدن الگوهای کنج، الگوی برگشتی دیگری به نام سر و گردن تشکیل می شود که گزینه های بیشتری برای ورود به معامله و تعیین حدود سود و ضرر در اختیار ما قرار می دهد.

برای درک بهتر الگوهای سر و گردن و همچنین سر و گردن معکوس به مقاله آموزشی مربوطه در سایت ما مراجعه نمایید. ( در اسرع وقت بارگذاری می گردد. )

مثالی از الگوی کنج در جفت ارز EURUSD:

برای جمع بندی این مبحث مثالی از یک الگوی کنج صعودی که روی جفت ارز EURUSD شکل گرفته را بررسی میکنیم. شکسته شدن این الگو باعث نزول این جفت ارز در حدود ۳۰۰۰ پیپ شده است.

نمودار قیمت بالا یک الگوی کنج صعودی در تایم فریم روزانه روی جفت ارز EURUSD در طول ۱۰ ماه تشکیل داده است. در خصوص این نمودار دو مورد را باید مد نظر قرار دهیم:

۱-اهمیت تایم فریم:

تایم فریم مورد استفاده باید تایم فریمی باشد که قیمت به سطوح حمایت و مقاومت در الگو عکس العمل نشان داده باشد.

در نمودار بالا مشاهده می کنید که قیمت در تایم فریم ۴ ساعته بالای خط مقاومت بسته شده ولی در تایم فریم روزانه این شکسته شدن خط روند بصورت سایه ی کندل می باشد، بنابراین باید تایم فریم روزانه را برای ترید روی این الگو انتخاب کنیم.

۲-تست سریع خط روند شکسته شده:

می توان گفت که در ۹۰ درصد مواقع، نمودار قیمت خطوط روند شکسته شده را تست می کند. اما گاهی این تست دقیقا در کندل بعدی اتفاق می افتد.

در چارت بالا مشاهده کنید که EURUSD دقیقا در کندل بعد از شکست خط حمایت الگوی کنج، آن را تست کرده است.

همین موضوع در مورد الگوی کنج نزولی هم صدق می کند.

سخن آخر:

الگوهای بحث شده از راهکارهای بسیار کاربردی برای تشخیص روندهای برگشتی هستند. البته باید در نظر داشته باشیم که نمیتوان تمام قواعد را روی تمام نمودارها بطور یکسان مشاهده کرد و در عمل کمی انعطاف نیاز است که با تجربه بدست می آید. ولی به عنوان قاعده کلی هر چه الگوهای مشاهده شده در نمودارها تطابق بیشتری با تعاریف و اصول و قواعد آنها داشته باشند اعتبار این الگوها بالاتر و احتمال موفقیت ما در ترید کردن بر اساس آنها بیشتر خواهد بود.

تیم فارکس فارم در کنار شماست. با ما در تماس باشید.

آموزشپرایس اکشن

الگوهای شمعیالگوهای کنج افزایشی و کاهشیپترن های کندل استیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *